Tetra Highlighter Pen
Product Code: 128029
-
Available Colours
-
Branding
Pad Print
Product Description
Features
- Multi-purpose retractable four-colour ballpoint pen with highlighter
- 800m of red, green, blue and black inks
- Soft rubber grip
- Features a yellow highlighter
Description
Retractable plastic ballpoint pen with four refill colours and a highlighter. Tetra has a soft rubber grip with a yellow highlighter. It has red, green, blue and black refills with 800 metres of writing ink.
Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Multi (Red | Green | Blue | Black) |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matt |
| Highlighter | Yes |
| Trim | Grey |
| Highlighter | Yes |
| Nib Size | 1mm |
| Highlighter Type | Ink |
| Highlighter Colour | Yellow |
| Highlighter Ink Capacity | 0.15g |
– Collapse
Colours
White/Grey
Dimensions
- Dia 15mm x L 151mm
Materials
- Barrel: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Grip: Rubber
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Stainless Steel
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Branding
Pad Print
- Position D & E – 30mm x 10mm
Packaging
Loose packed