Omega Fashion Notebook and Pen Gift Set
Product Code: 29675
-
Available Colours
-
Branding
Pad Print | Screen Print | Direct Digital | Foil Printing | Digital Prin
Features
- Medium-sized (approximately A5) Omega notebook with a PU-finished hard cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
- Matching elastic closure and bookmark ribbon
- Retractable ballpoint pen with matte lacquered recycled aluminium barrel
- 800m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are colour matched in natural gift box
Description
A stylish, coordinated notebook and pen gift set available in a range of trendy fashion colours and presented in a natural gift box. The medium-sized (approximately A5) Omega Notebook features a durable PU hard cover, 80 leaves of lined white paper, and a matching elastic closure with bookmark ribbon. It is paired with an attractive Lancer Fashion Pen with a matte lacquered recycled aluminium barrel, matte silver trim, and 800 metres of black Dokumental ink for smooth, dependable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. Colour matched and presented in a natural gift box.
Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Page Colour | White |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill – Plastic |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte Lacquered |
| Trim | Matte Silver |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
– Collapse
Colours
Dimensions
- Notebook: W 142mm x L 210mm x D 15mm
- Pen: Dia 10mm x L 137mm x D 15mm (including clip)
- Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Materials
- Notebook Cover: Polyurethane (PU)
- Pages: Offset Paper
- Barrel: Recycled Aluminium
- Clip: Iron
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
- Notebook – Front & Back – 55mm x 55mm
- Notebook – Front & Back – 65mm x 35mm
- Pen – Position D & E – 60mm x 7mm
- Notebook – Front – 115mm x 190mm (one colour)
- Notebook – Back – 90mm x 190mm (one colour)
- Notebook – Front – 120mm x 190mm
- Notebook – Front – 70mm x 55mm
- Notebook – Belly Band – Please refer to template
- Pen – Position A – 65mm x 12mm
- Pen – Position D & E – 80mm x 7mm
- Gift Box – 178mm x 220mm
Packaging
Carton Cube: 0.06 m3
Carton Quantity: 30 pieces
Carton Weight: 15.25kg