Kraft Notebook and Pen Gift Set
Product Code: 129676
-
Available Colours
-
Branding
Pad Print | Screen Print | Rotary Screen | Direct Digital
Features
- Medium-sized (approximately A5) Sugarcane paper notebook with hard kraft cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Elastic closure band and pen loop
- Retractable ballpoint pen with kraft paper barrel and shiny chrome trim
- 1200m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with a clean, natural look for everyday organisation. The medium-sized (approximately A5) notebook features a durable kraft cover, 80 leaves of lined cream paper made from sugarcane waste, an elastic closure band, and a pen loop. It is paired with a retractable Lancer Kraft Pen with a natural or black kraft paper barrel, shiny chrome trim, and 1200 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.
Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Cream |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Edges | Squared |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
| Page Design | Lined |
| Pen Holder | Elastic Loop |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Natural |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Gift Box: Natural Notebook: Natural Pen: Natural, Black
Dimensions
- Notebook: W 144mm x H 210mm x D 12mm
- Pen: Dia 11mm x 140mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Materials
- Notebook Cover: FSC Certified Kraft Paper | Cardboard
- Pages: Sugarcane Paper
- Barrel: Kraft Paper
- Clip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Tip: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook – Front – 55mm x 55mm
- Notebook – Front – 65mm x 35mm
- Notebook – Back – 55mm x 55mm
- Ba
- Pen – Positions D & E – 60mm x 7mm
Screen Print
- Notebook – Front – 100mm x 170mm (one colour)
- Notebook – Back – 80mm x 170mm (one colour)
Rotary Screen Print
- Pen – Position A – 65mm x 12mm (one colour)
Direct Digital
- Pen – Positions D & E – 75mm x 6mm
Digital Packaging Print
- Gift Box – 178mm x 220mm
Packaging
Individual Gift Box
Carton Dimensions: 49cm x 42cm x 27cm
Carton Cube: 0.06 m3
Carton Quantity: 30 pieces
Carton Weight: 15.07kg
Carton Cube: 0.06 m3
Carton Quantity: 30 pieces
Carton Weight: 15.07kg