Paulo Notebook and Pen Gift Set
Product Code: 129677
-
Available Colours
-
Branding
Pad Print | Screen Print | Rotary Screen Print | Direct Digital
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with contrasting rPET trim
- 80 leaves (160 pages) of 90gsm lined natural paper
- Cover and paper made from 80% sugarcane waste
- Push-action ballpoint pen with a matte recycled ABS barrel and bamboo pusher
- 1000m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Description
A coordinated notebook and pen set with a distinctive, contemporary look. The medium-sized (approximately A5) notebook features a hard cover with contrasting rPET trim and 80 leaves of lined natural paper, both made from 80% sugarcane waste. It is paired with the Savannah Recycled Plastic Pen, featuring a matte finished recycled ABS barrel, a natural bamboo pusher and 1000 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.
Specifications
| Name | Description |
|---|---|
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with both natural materials and recycled materials. |
| Note | Sugarcane paper is made from natural sugarcane waste. Due to this, the pages and cover may exhibit slight variations in texture and colour. |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Natural |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 90gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 1000m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Colours
Notebook: Olive, Navy, Black Pen: Sage, Navy, Black Gift Box: Natural
Dimensions
- Notebook: H 210mm x W 145mm x D 15mm
- Pen: Dia 11mm x L 147.5mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Materials
- Cover: Sugarcane Paper | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) | Cardboard
- Pages: Sugarcane Paper
- Barrel: Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Clip: Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
- Ball: Tungsten Carbide
- End Cap: Bamboo
- Gift Box: Kraft
Branding
Pad Print
- Notebook – Front & Back – 55mm x 55mm
- Notebook – Front & Back – 65mm x 35mm
- Pen – 60mm x 6mm
- Pen – 25mm x 5mm
Screen Print
- Notebook – Front & Back – 85mm x 185mm (one colour)
Rotary Screen Print
- Pen – 60mm x 13mm
Direct Digital
- Pen – 60mm x 5mm
Digital Packaging Print
- Gift Box – 178mm x 220mm
Packaging
Individual Gift Box
Carton Dimensions: 49cm x 42cm x 27cm
Carton Cube: 0.06 m3
Carton Quantity: 30 pieces
Carton Weight: 16.57kg
Carton Cube: 0.06 m3
Carton Quantity: 30 pieces
Carton Weight: 16.57kg